Lekárska detoxikácia a informačná medicína
Detoxikácia, zbavovanie sa toxinov, je stará ako ľudstvo samo. Vylučovanie, eliminácia nepotrebných látok je pevnou a neoddeliteľnou súčasťou látkovej premeny. Živý organizmus prijatú potravu najprv rozloží na jednotlivé stavebné látky, z ktorých si potom poskladá vlastné živiny a stavebné látky, ktoré už nie sú cudzorodé, ale telu vlastné. Tieto potom organizmus spotrebuje jednak na výstavbu svojich súčastí a štruktúry, ako aj na tvorbu energie, tepla, trávenie a zabezpečovanie všetkých svojich činností a prejavov života. Finálne sú tieto živiny spaľované v tzv. Krebsovom cykle, v ktorom sa spracovávajú na energiu (ATP, ADP...) vodu a CO2., ktoré sa následne využívajú v organizme a pri ich nadbytku sa eliminujú prirodzenými procesmi z ľudského tela. Avšak v tomto procese metabolizmu vzniká aj odpad, ktorý už makroorganizmus nevie ďalej využiť, a je potrebné ho spracovať a vylúčiť z ľudského tela.
Toto ide hladko, pokiaľ sa jedná o prirodzené súčasti potravy, ktoré sa spracovávajú štandardnými metabolickými cestami, na konci ktorých sú odpadové súčasti premenené do takej formy, ktorú vie organizmus bez problémov vylúčiť prirodzenými cestami (močom, stolicou, dychom, pohybom, cez pokožku....). Pokiaľ toto nie je možné, odpad sa v tele kumuluje a organizmus má s tým prácu navyše, aby ho "uskladnilo" na takom miesta a takým spôsobom, aby "nezavadzal" a neprekážal organizmu v jeho činnosti. Najčastejšie sú to "zákutia", ktoré sú tak trochu mimo aktívnych metabolických procesov a v ktorých je takýto odpad uskladnený bez negatívneho vplyvu na chod organizmu (väzivové štruktúry, podkožný a viscerálny tuk, omentum.....). Pokiaľ príliv odpadových produktov neustáva, ukladajú sa aj do ďalších štruktúr a orgánov (cievy, lymfatické tkanivo, svaly, orgány a orgánové štruktúry), kde už môžu aj negatívne ovplyvňovať ich činnosť a dochádza k tzv. funkčným poruchám týchto štruktúr. Pri ďalšom stupňovaní zanášania odpadovými produktami z metabolizmu sa už vytvorené "depozitá" stále viac koncentrujú, presycujú nimi, postupne sa zanášajú aj životne dôležité orgány a prepukne choroba. Jej hlavné príznaky závisia od toho, ktoré štruktúry sú najviac postihnuté a od druhu toxínov, ktoré sa v nich nachádzajú.
Takto vzniknuté depozitá sú vynikajúcim podkladom na tvorbu tzv. infekčných ložísk. Zväčša obsahujú zvyškové živiny (sacharidy, bielkoviny, tuky....), ktoré už makroorganizmus nedokáže využiť a spracovať, ale mikroorganizmus (baktérie, vírusy, plesne....) áno. Tie sa tam dostanú buď prestupom z okolia, krvným obehom, alebo tam pretrvávajú stále a spracovanie počas metabolizmu im "neublížilo". Keďže majú tam dostatok živín, môžu opäť rásť a sa rozmnožovať.
Tieto depozitá sú "odložené v kúte" a sú dobre strážené imunitným systémom, aby sa toxíny z nich nedostali do krvného obehu. No ak imunitný dozor prechodne (alebo trvalo) oslabne, toxíny z ložísk sa uvoľňujú do krvi a okolia a spôsobujú ochorenie. Najčastejším faktorom, ktorý oslabuje imunitu je stres, depresia, fyzická nepohoda, no tie dokážu vyvolať iba prechodné a mierne zníženie imunity, ak trvajú krátko. Ak je ložísk priveľa, alebo obsahujú aktívne toxíny, pri chronicky a dlhodobo prebiehajúcich chorobách, zvýšenej záťaži toxínmi z vonkajšieho prostredia a ďalších podobných faktoroch, je zníženie imunitnej reakcie výrazné a organizmus ochorie najprv akútnou, a neskôr aj chronickou chorobou.
Tento proces, ako všetky procesy v živých ogranizmoch, prebieha v tzv. dynamickej rovnováhe medzi prijmom a tvorbou toxínov a ich vylučovaním. Ak je zvýšený ich príjem, toxíny sa kumulujú v tele a môžu spôsobiť patologické reakcie. Ak je posilnené ich vylučovanie, organizmus sa postupne čistí a detoxikuje. Dochádza k zlepšeniu zdravia, ústupu klinických ťažkostí a postupnej úprave funkcií tela.
Keďže sa jedná o toxíny, ktoré vznikli na báze odpadových produktov metabolizmu a v súčinnosti s (často) patogénnymi mikroorganizmami, tie po uvoľnení z ložísk a preniknutí do krvného obehu môžu vyvolať prejavy intoxikácie. Tento stav nastáva po prečerpaní možností imunitného dozoru dohliadať na tzv. toxické ohrozenie ogranizmu, a to najmä počas dlhotrvajúcich a vyčerpávajúcich chorôb, v starobe a pri vrodených a získaných poruchách metabolizmu a chorobách, kde sa postupne kumulujú toxické depozitá. Po prekročení kompenzačných možností organizmu nastáva jeho postupné vyčerpanie a smrť.
Počas lekárskej detoxikácie nastávajú podobné procesy, avšak s tým rozdielom, že toxíny sú uvoľňované postupne, aby vyvolali čo najmenšiu negatívnu odozvu v tele, a sú rýchlo vyvedené z neho von. No aj napriek našej snahe dochádza niekedy k tzv. detoxikačnej reakcii, zhoršeniu ochorenia, ktoré je spôsobené uvoľnením toxínov do krvi. Jej závažnosť, intenzita a dĺžka trvania závisia od druhu uvoľnených toxínov a dĺžke ich pretrvávania v cirkulácii. U imunitne dobre komponovaných jedincov s funkčným vylučovacím systémom spravidla k nej nedochádza, alebo iba vo veľmi miernej forme. U starších a polymorbídnych ľudí, s poruchou vylučovaních orgánov a s pridruženými závažnými chorobami môže byť reakcia veľmi silná a dlhotrvájúca a musí byť liečená ako choroba prostriedkami klasickej školskej medicíny. Existuje istá hranica, kedy sa detoxikácia už neodporúča, lebo môže vyvolať závažné reakcie. Preto táto účinná metóda nepatrí do rúk liečiteľom a laikom, ale lekárskym profesionálom. Na druhej strane, čím skôr sa s detoxikáciou začne, tým lepšie výsledky možno dosiahnuť, lebo telo nie je ešte príliš zanesené toxínmi, detoxikačné reakcie sú minimálne a pozitívny efekt je dlhodobý a markantný. Na príklade seba, ako aj mnohých mojich pacientov pozorujem, že temer vždy dochádza ku pozitívnej zmene životného štýlu, stravovania a aktivít človeka, ktoré ďalej udržujú priaznivý konečný efekt detoxikácie. A ten sa prejaví zlepšením chorôb, zvýšením odolnosti organizmu proti infekciám a nádorom, zoštíhlením a schudnutím pri detoxikácii podkožného tuku, a celkovo zvýšenou energiou, vitalitou, a chuťou do života.
Tak Vám prajem veľa zdravia!
* Tento článok je súčasťou pripravovanej knihy o toxínoch a detoxikácii a je chránený autorským právom.
.